Piękny storczyk? Nic prostszego!

Storczyki to jedne z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych, które szturmem zagościły w polskich domach. Ich niewątpliwym atutem jest długie kwitnienie oraz szeroka gama kolorystyczna, która oferuje nam ten gatunek. Te wyjątkowe kwiaty możemy zakupić w kwiaciarniach oraz w większości marketów.

 Mimo, że storczyki są przez nas chętnie kupowane i hodowane w mieszkaniach, niewiele osób wie jak powinno się je pielęgnować. Bardzo często po kilku miesiącach, gdy  kwiaty przekwitną zaczynamy się zastanawiać co zrobić z obumarłymi pędami. W rzeczywistości ich uprawa jest dosyć prosta. Żeby długo cieszyć się pięknem storczyków w swoim domu, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

ŚWIATŁO

 Storczyki potrzebują dużej ilości światła w formie rozproszonej. Należy umieścić je na parapecie przy oknie zachodnim lub wschodnim. W porze wiosennej i letniej warto wystawić roślinę na balkon lub taras, kontrolując natężenie światła. Przy zbyt intensywnych promieniach słonecznych kwiaty mogłyby ulec poparzeniu. Specyfiką storczyków jest to, że nie tylko część nadziemna potrzebuje światła. Kwiaty powinno umieszczać w przeźroczystych doniczkach, by doświetlone były również korzenie.

WODA

Storczyki nie lubią przemoczonego podłoża. Kwiaty podlewamy dopiero wtedy gdy całe podłoże odparuje wodę. Dobrym sposobem na prawidłowe nawodnienie są „kąpiele doniczkowe”. Całość naczynia, w której jest roślina zalewamy wodą, pozostawiając na kilkanaście minut. Po tym czasie wylewamy resztę cieczy. Dłuższe postoje korzeni w wodzie mogą spowodować ich gnicie, co za tym idzie obumarcie całej rośliny.

CIĘCIE I REGENERACJA

Kiedy pęd kwiatowy przekwitnie należy przyciąć go za trzecim oczkiem od dołu. W tym czasie kwiat należy przestawić w bardziej zacienione miejsce oraz ograniczyć jego podlewanie. Roślina powinna przejść w stan spoczynku, regenerując siły do kolejnego kwitnienia. Taki stan może trwać nawet do 3 miesięcy. Po jego upływie wznawiamy intensywniejsze podlewanie oraz dajemy roślinie więcej światła.

PIELĘGNACJA

Kompleksowa pielęgnacja rośliny nie może odbywać się bez jej nawożenia. W sklepach znajdziemy szereg preparatów i odżywek, które ukoronują nasze starania. Storczyki, o które będziemy regularnie dbać odwdzięczą się pięknymi kwiatami utrzymującymi się na roślinie przez kilka miesięcy. Starsze okazy z wieloma pędami, mogą być atrakcyjne przez cały rok. Kwiaty kończące kwitnienie na jednym pędzie, zostaną zastąpione przez pąki na kolejnych.

 Mamy nadzieję, że kilka naszych rad pozwoli Wam cieszyć się pięknem Waszych kwiatów.

DSC_0138DSC_0148DSC_0146DSC_0143